Learning Technologies 2024

e-learnmedia | 08 Máj 2024 | 01:02:11

Viac o epizóde

Minulé epizódy

Learning Technologies 2024

e-learnmedia / 08 Máj 2024 / 01:02:11

Asi nikoho neprekvapí, že na Learning Technologies v roku 2024 dominovala téma umelej inteligencie. No boli tam aj iné veci. Ak chcete vedieť, čo nás prekvapilo, sklamalo alebo potešilo, tak si vypočujte dnešnú epizódu, v ktorej nám robil spoločnosť Juraj Gabrhel od nás z e-learnmedia :)   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Learning Technologies 2024 LinkedIn: e-learning žije!

Ako je na tom L&D v 2024?

e-learnmedia / 24 Apríl 2024 / 36:36

Opäť sme sa pozreli na dva aktuálne reporty o firemnom vzdelávaní. Konkrétne na Global Sentiment Survey a LinkedIn Workplace Learning Report. Čo sa zmenilo oproti minulému roku a čo považujú ľudia za najdôležitejšie? Sme si takmer istí, že hravo identifikujete horúci trend tohto roka ;)   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Ako je na tom L&D v 2024? LinkedIn: e-learning žije!

Digitálne dvojčatá vo vzdelávaní

e-learnmedia / 10 Apríl 2024 / 56:14

Možno ste si tiež niekedy hovorili, že by ste sa potrebovali naklonovať, aby ste všetko stihli. A teraz sa to dá – teda aspoň čiastočne ;) S Patrickom Serbinom z bot.media (tvorcovia platformy scena.ai) sme sa rozprávali o digitálnych dvojčatách. O tom, ako vedia ušetriť čas, ako si ich vyrobiť a aj že o chvíľu budú možno na nerozoznanie od ľudí. Patrick sa s nami podelil aj o rôzne oblasti ich použitia a konkrétne výsledky z praxe.    Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Digitálne dvojčatá vo vzdelávaní LinkedIn: e-learning žije!

Kreativita a vzdelávacia kultúra

e-learnmedia / 27 Marec 2024 / 01:13:57

Dobrá správa! Kreativita sa dá naučiť! Zopár tipov, ako na to, nám dala Petronela Zainuddin, zakladateľka štúdia Good Morning Creativity a odborníčka na aplikovanú kreativitu. A keďže kreativita úzko súvisí s inováciami a vzdelávaním, tak sme sa chvíľu venovali aj budovaniu vzdelávacej kultúry vo firmách :)   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Kreativita a vzdelávacia kultúra LinkedIn: e-learning žije!

Bloomova taxonómia

e-learnmedia / 13 Marec 2024 / 38:23

Ďalšou zo vzdelávacích metodológií/pomôcok je takmer 70-ročná Bloomova taxonómia vzdelávacích cieľov. Čo to je, ako to vieme použiť a je to ešte stále aktuálne?   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Bloomova taxonómia LinkedIn: e-learning žije!

Ako na zmenu správania?

e-learnmedia / 28 Február 2024 / 29:15

Často hovoríme, že vzdelávanie nie je o tom, aby ľudia nosili v hlave nové vedomosti, ale aby zmenili svoje správanie. Ako teda funguje zmena správania? A ako nám to pomôže, aby sme ľudí vzdelávali lepšie?   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Ako na zmenu správania? LinkedIn: e-learning žije!

Prvý dojem vo vzdelávaní

e-learnmedia / 14 Február 2024 / 31:20

Ako vnímajú ľudia vzdelávanie? A ako ich vnímanie vplýva na to, čo sa naučia a koľko si toho zapamätajú? Aj o tom sme sa rozprávali v dnešnej epizóde.   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Prvý dojem vo vzdelávaní LinkedIn: e-learning žije!

Prečo sme to tak spravili?

e-learnmedia / 31 Január 2024 / 28:52

Sem-tam ako vzdelávači dostaneme otázku: „Prečo ste to spravili takto?“. Na túto otázku existujú dobré alebo zlé odpovede. A tak sme sa v tejto epizóde pozreli na niektoré z nich hravou formou :)   Zdroje/stránka: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Prečo sme to tak spravili? LinkedIn: e-learning žije!

Kirkpatrickov model

e-learnmedia / 17 Január 2024 / 29:47

Kirkpatrickov model hodnotenia vzdelávania je na svete už 70 rokov! A hoci je považovaný za významnú súčasť výbavy L&D, tak jeho aplikácia do najvyššej úrovne až taká bežná nie je. Preto sme si povedali, že si ho v tejto epizóde trocha pripomenieme.    Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Kirkpatrickov model LinkedIn: e-learning žije!

Ako motivovať ľudí k vzdelávaniu?

e-learnmedia / 03 Január 2024 / 43:01

Motivácia nie je len spríjemnenie pri dosahovaní cieľa. Naopak. Je nutnou podmienkou. Čo motivuje samotného človeka a čo vedia spraviť vzdelávači, aby túto motiváciu podporili?   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Ako motivovať ľudí k vzdelávaniu? LinkeadIn: e-learning žije!

Vizuálne myslenie

e-learnmedia / 20 December 2023 / 01:06:40

V tejto časti podcastu sme sa rozprávali s vizuálnou zaznamenávačkou Beou Broskovou z Humancraft, ktorá nám prezradila, ako sa dá stíhať sledovať prednášku, syntetizovať vypočuté informácie a ešte k tomu vytvoriť pekný a prehľadný grafický záznam. A to všetko v reálnom čase – kým prednáška beží. Ale ak sa aj nechcete púšťať do takéhoto náročného remesla, určite vám pomôže potrénovať aspoň jednu z týchto oblastí. Napríklad grafické znázornenie nám môže pomôcť lepšie si zapamätať informácie. A nemusíte byť umelec, zvládne to každý ;)   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Vizuálne myslenie LinkedIn: e-learning žije!

Ako udržať pozornosť?

e-learnmedia / 06 December 2023 / 31:17

Naša pozornosť je vzácny zdroj, o ktorý dnes bojuje každý. Ako sa v takomto svete sústrediť (aj na učenie)? V tejto epizóde sme sa na pozreli na niektoré zaujímavé zistenia z knihy Attention span od Glorie Mark.    Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Ako udržať pozornosť? LinkedIn: e-learning žije!

Pomôcky zvané Job aids

e-learnmedia / 22 November 2023 / 29:43

Nie všetko sa treba učiť! V čase, keď stále prichádza čosi nové a musíme sa toho učiť čoraz viac, je to dobrá správa. Náš mozog vieme odbremeniť tým, že si vytvoríme pomôcky, tzv. job aids, ktoré vieme v správnej chvíli použiť – návody, flowcharty, checklisty alebo aj poznámky. V dnešnej epizóde sme sa rozprávali o tom, kde a ako použiť tieto pracovné pomôcky.   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Pomôcky zvané Job aids LinkedIn: e-learning žije!

Výzvy jednosmerného vzdelávania

e-learnmedia / 08 November 2023 / 20:54

Niekedy nemáme možnosť sa s tými, ktorých vzdelávame, rozprávať. Máme možnosť len rozprávať na nich. V dnešnej epizóde sme preto hovorili o tom, na čo si dať pozor a ako zvládnuť niektoré výzvy takéhoto jednosmerného vzdelávania.   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Výzvy jednosmerného vzdelávania LinkedIn: e-learning žije!

e-learnmedia CAFÉ 2023

e-learnmedia / 25 Október 2023 / 22:15

Čo si odnášame z konferencie o digitálnom vzdelávaní? To vám povieme v tejto krátkej epizóde. Téma konferencie bola "L&D ako partner pre biznis" a tiež sa tam vkradla aj téma roku 2023, ktorou je umelá inteligencia.   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - e-learnmedia CAFÉ 2023 LinkedIn: e-learning žije!

Nepopulárne názory

e-learnmedia / 11 Október 2023 / 28:36

V tejto epizóde sme sa pozreli na niektoré z našich nepopulárnych názorov. Či sú naozaj nepopulárne bude závisieť aj od toho, či zachránite avatarov alebo sa postavíte za meranie spokojnosti so vzdelávaním ;)   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Nepopulárne názory LinkedIn: e-learning žije!

Voiceover v e-learningu

e-learnmedia / 27 September 2023 / 36:49

Voiceover je úzko spojený s e-learningom. Prechádzal fázami obrovskej popularity ale aj veľkého zaznávania. Kde je pravda? Máme voiceover používať alebo nie? Resp. kedy ho použiť, kedy nepoužiť a aké sú praktické dôsledky tohto rozhodnutia? Viac v tejto epizóde...   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast/epizoda/ - Voiceover v e-learningu LinkedIn: e-learning žije!

Neprestávajte sa učiť!

e-learnmedia / 13 September 2023 / 33:14

Veľa vecí, čo sme sa kedysi učili, už neplatí. Okrem toho vidíme okolo seba stále rýchlejšie sa meniaci svet. Vyzerá to tak, že sa nemôžeme prestať učiť. Alebo áno? A môže mať vôbec niekto niečo proti celoživotnému vzdelávaniu? Aj o tom bola reč v tejto epizóde.    Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Neprestávajte sa učiť! LinkedIn: e-learning žije!

Ľudské vzdelávanie

e-learnmedia / 30 August 2023 / 59:37

Na jednej strane pomyselnej mince je e-learning a na druhej strane je vzdelávanie pod vedením lektora. A práve o vzdelávaní ľudí pod vedením ľudí sme sa rozprávali s Martinom Hoidarom z firmy s ľudským názvom, Humancraft ;) To aby bolo jasné, odkiaľ prišiel názov epizódy. Každopádne sme sa dozvedeli, aké výzvy máme spoločné a tiež zopár tipov a trikov z mnohoročnej Martinovej praxe.    Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Ľudské vzdelávanie LinkedIn: e-learning žije!

Mayerove princípy multimediálneho vzdelávania

e-learnmedia / 16 August 2023 / 33:59

Aj ten „najklasickejší“ e-learning je multimediálne vzdelávanie – minimálne je tam text a obrázok. Preto sme sa pozreli na to, ako pracovať s multimediálnym vzdelávaním cez princípy, ktoré vo svojej knihe začiatkom tohto milénia zadefinoval Richard E. Mayer. A všetky sú do značnej miery aplikovateľné aj dnes.    Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast/epizoda - Mayerove princípy multimediálneho vzdelávania LinkedIn: e-learning žije!

Budúcnosť vzdelávania

e-learnmedia / 02 August 2023 / 39:02

V tejto letnej epizóde sme sa zamýšľali nad tým, ako bude vyzerať vzdelávanie v budúcnosti a čo si z tohto výletu do našich krištáľových gulí môžeme odniesť už dnes. Nečakajte žiadne zázraky ani hlboké myšlienky, skôr naopak – zmes rôznych nápadov a vtáčie pískanie (za to sa ospravedlňujeme, ale očividne mal daný vták k tomu čo povedať).   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Budúcnosť vzdelávania LinkedIn: e-learning žije!

Zlozvyky vo vzdelávaní

e-learnmedia / 19 Júl 2023 / 37:59

Pri našej jubilejnej 100. epizóde sme si povedali, že sa pozrieme na dva zlozvyky, ktoré postihujú firemné vzdelávanie. A to, že k vzdelávaniu pristupujeme ako k benefitu a tiež, že často máme pocit, že musíme pri vzdelávaní dospelých ľudí vodiť za ručičku.   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Zlozvyky vo vzdelávaní LinkedIn: e-learning žije!

Prepojenie vzdelávania na biznis

e-learnmedia / 05 Júl 2023 / 51:48

Aké je to pracovať v prostredí, kde je napojené vzdelávanie na biznis? Ako sa dopracovať k dátam a prečo je budovanie vzťahov vo firme dôležité? O tomto sme sa rozprávali so Simonetou Vargovou, zakladateľkou a hlavnou koučkou Parallel Connections, ktorá má bohaté skúsenosti so vzdelávaním v sieti luxusných hotelov.   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast - Prepojenie vzdelávania na biznis LinkedIn: e-learning žije!

Letné inšpirácie 3

e-learnmedia / 21 Jún 2023 / 35:39

Zasa sa blíži leto a ak by ste sa náhodou nudili proti vlastnej vôli, pripravili sme si pre Vás tradične zopár inšpiratívnych rozvojových zdrojov ;)   Zdroje: https://www.e-learnmedia.sk/podcast/ - Letné inšpirácie 3 LinkedIn: e-learning žije!

Learning Technologies 2023 očami česko-slovenskej výpravy

e-learnmedia / 14 Jún 2023 / 01:30:11

Záznam z LIVE vysielania podcastu z 8.6.2023. V tejto epizóde sme sa s našimi českými kolegami rozprávali o tom, čo sme na Learning Technologies 2023 v Londýne videli, čo nového nás oslovilo a aké inšpirácie sme si priniesli domov pre vylepšenie firemného vzdelávania. Hostia: Veronika Něničková a Václav Formánek (Educasoft), Honza Složil (SantiaX), Tomáš Langer (Firemní vzdělávání), Juraj Gabrhel (e-learnmedia)    Technické poznámky k epizóde: Táto epizóda bola nahrávaná live, takže sú tam nejaké šumy a prestoje. Zároveň sme trocha vyrovnali zvukové hladiny, takže to vyzerá, že Elenke sem-tam niekto nerozumie alebo skočí do reči bez zjavného dôvodu. No dôvod je, že mala príliš ticho mikrofón a niekedy to naozaj nebolo počuť.   Video-epizóda: Novinky z Learning Technologies 2023 očami česko-slovenskej výpravy (záznam) Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast - Learning technologies očami česko-slovenskej výpravy LinkedIn: e-learning žije!

Energy management

e-learnmedia / 07 Jún 2023 / 48:17

V poslednom čase sa veľa hovorí o veciach ako wellbeing alebo work-life balance. My sme sa v tejto epizóde na túto tematiku pozreli z hľadiska energy managementu, ktorý nám priblížila Ľudmila Grajcárová – konzultantka, mentorka, lektorka a milovníčka lega :) Ak by ste chceli vedieť, ako lepšie pracovať aj žiť, tak potom je dnešná téma aj pre vás.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast - Energy management LinkedIn: e-learning žije!

Model afektívneho kontextu a 5DI

e-learnmedia / 24 Máj 2023 / 39:34

Že sa človek viac naučí, keď ho daná vec zaujíma? Znie to logicky a zrejme to naozaj funguje. Tak prečo to nevyužiť vo firemnom vzdelávaní? Dnes sme si zobrali do hľadáčika Nicka Shackleton-Jonesa, ktorý prišiel s modelom afektívneho kontextu (že ľudia sa učia, keď k niečomu majú vzťah) a tiež s procesom 5DI pre tvorbu vzdelávania. P.S. Napriek optimistickému výroku na začiatku epizódy, že bude krátka, je nakoniec stredne dlhá.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast - Model afektívneho kontextu a 5DI LinkedIn: e-learning žije!

Akadémia budúcnosti

e-learnmedia / 17 Máj 2023 / 45:08

V dnešnej epizóde sme sa rozprávali s Tajanou Schullerovou, tímlíderkou Vzdelávania a rozvoja v Slovenskej sporiteľni, najmä o ich novej gamifikovanej platforme Akadémia budúcnosti. Okrem toho sme sa dozvedeli čosi aj o iných aktivitách, ktoré realizujú, alebo plánujú. Zároveň bolo veľmi pozitívne počuť o ľuďoch, ktorí sa snažia firemné vzdelávanie neustále posúvať dopredu :)   Zdroje: http://www.e-learnmedia.sk/podcast - Akadémia budúcnosti LinkedIn: e-learning žije!

Ako je na tom L&D v 2023?

e-learnmedia / 26 Apríl 2023 / 38:09

Posvietili sme si na dva globálne prieskumy, ktorých výsledky boli nedávno zverejnené. Sú nimi Global Sentiment Survey a LinkedIn Learning Workplace Report. Ak chcete vedieť, čo bude pravdepodobne horúca téma pre firemné vzdelávanie v tomto roku a nejaké tipy a triky pre jeho vylepšenie, tak si vypočujte túto epizódu.   Zdroj: www.e-learnmedia.sk/podcast - Ako je na tom L&D v 2023? LinkedIn: e-learning žije!

Digitálne vzdelávanie v ČR a SR

e-learnmedia / 12 Apríl 2023 / 57:27

Ako to vyzerá s digitálnym vzdelávaním v našom regióne? Zhodnotili sme to spolu s Vaškom Formánkom, zakladateľom a konateľom spoločnosti Educasoft Solutions, ktorý sa so svojimi kolegami venuje digitálnemu vzdelávaniu v ČR, podobne ako my tu v SR ;) Pomohli sme si aj reportami o firemnom vzdelávaní od Seduo, ktoré nedávno vyšli.   Zdroj: https://www.e-learnmedia.sk/podcast/ - Digitálne vzdelávanie v ČR a SR LinkedIn: e-learning žije!

Rise vs. Storyline

e-learnmedia / 29 Marec 2023 / 37:44

Dnes sme sa rozprávali o dvoch z najpoužívanejších nástrojov na tvorbu kurzov: Rise a Storyline. Aj keď sú oba súčasťou balíka Articulate 360, tak ich možnosti a aj prístup k tvorbe kurzov je iný. Aký je medzi nimi rozdiel, kedy ktorý použiť a hlavne ktorý je lepší? :) + nalinkované ukážky   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast - Rise vs. Storyline LinkedIn: e-learning žije!

O koučingu

e-learnmedia / 15 Marec 2023 / 01:05:58

Kto je kouč a ako zapadá do L&D? Kto by mal mať koučovacie zručnosti? A je koučovací leadership budúcnosť? Aj o tomto sme sa rozprávali s dvoma koučmi – Vierkou Tatayovou z Martinusu a Dodom Dolinkom zo Slido.    Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast - O koučingu LinkedIn: e-learning žije!

Meriam, meriaš, meriame

e-learnmedia / 01 Marec 2023 / 30:34

Ako meriate vaše vzdelávanie? Meriate počet dokončených tréningov, spokojnosť účastníkov, alebo aj skutočný dopad na biznis? V tejto epizóde sme sa pozreli na to, čo sa dá merať, prečo by sme mali merať dopad vzdelávania a tiež prečo to nerobíme.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast - Meriam, meriaš, meriame LinkedIn: e-learning žije!

Konferencie najmä pre vzdelávačov 2023

e-learnmedia / 15 Február 2023 / 38:58

Zaujíma vás firemné vzdelávanie, prípadne technológie s ním súvisiace? A chceli by ste sa o tejto téme dozvedieť viac, načerpať inšpirácie a stretnúť ľudí s podobnými záujmami (alebo minimálne jedným ;))? Potom ste tu správne. Pripravili sme si pre vás prehľad konferencií a podobných podujatí v roku 2023, ktoré sú zamerané z väčšej časti na vzdelávanie a vzdelávacie technológie. O niektorých nám porozprávali priamo ich organizátori Tomáš Langer z Firemního vzdělávání, Ľudmila Guerin z HRcomm a Juraj Gabrhel z e-learnmedia (to sme my :)). Okrem toho sa dozviete niečo o podujatiach EPALE, o ocenení pre vzdelávačov aj o londýnskej výstave vzdelávacích technológií.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk - Konferencie najmä pre vzdelávačov 2023 LinkedIn: e-learning žije!

AI nástroje pre vzdelávačov

e-learnmedia / 01 Február 2023 / 43:12

Aj v dnešnej epizóde pokračujeme témou umelej inteligencie. Teraz viac-menej prakticky. Pozrieme sa na to, ako vieme využiť AI nástroje vo firemnom vzdelávaní na uľahčenie našej práce alebo štúdia. A pripájame aj množstvo zdrojov, aby ste si mohli vyskúšať umelú inteligenciu sami.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast/ - AI nástroje pre vzdelávačov LinkedIn: e-learning žije!

AI a iné trendy 2023

e-learnmedia / 18 Január 2023 / 01:13:47

V novom roku zvykneme odhadovať, čo nás čaká. Najvýraznejšou zmenou od minulého roka je umelá inteligencia, ktorá sa dostala oveľa bližšie k ľuďom. O tom, ako nás môže ovplyvniť aj v L&D sme sa rozprávali s Braňom Frkom, andragógom, Learning Designerom a CEO spoločnosti Õppus. Okrem toho sme spomenuli aj pár ďalších trendov a zhodnotili sme niektoré jeho minulé predikcie. Rozprávali sme sa dlho, ale dalo by sa ešte dlhšie ;)   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Máme sa všetko učiť sami?

e-learnmedia / 04 Január 2023 / 36:23

Dnes máme k dispozícii množstvo zdrojov a príležitostí, aby sme svoje učenie navigovali sami. Nie je to však vždy ideál. V tejto epizóde sme sa pozreli na výhody samoštúdia (resp. self-directed learning) ale aj na časté prekážky, ktoré pri ňom môžu nastať.    Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Sú dnešní zamestnanci pripravení na zajtrajšok?

e-learnmedia / 21 December 2022 / 50:14

Aké zručnosti potrebujú zamestnanci, keď pomaly to, čo bolo včera potrebné, je už dnes staré? O tom, ako by to malo vyzerať v školách, ale aj v zamestnaní a o tom, akí sú naši novonastupujúci kolegovia, sme sa rozprávali s Vilémom Fabiánkom zo ŠKODA Academy.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

YouTube - zakázať či povoliť?

e-learnmedia / 07 December 2022 / 39:15

YouTube je najväčšie LXP na svete a tiež je to najväčšia knižnica existujúceho vzdelávacieho obsahu. A napriek tomu ho mnohé firmy svojim zamestnancom zakazujú. Preto sme sa v tejto epizóde pozreli na to, či robia chybu, alebo majú pravdu...   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

VR vo vzdelávaní

e-learnmedia / 23 November 2022 / 51:00

Realita súčasného firemného vzdelávania je niekedy aj virtuálna. O tom, kedy ju použiť, čo na ňu potrebujeme a či sa to vôbec oplatí, sme sa rozprávali s Radanou Brábníkovou, výkonnou riaditeľkou spoločnosti Gamin s.r.o. a zakladateľkou projektu Virtubea, ktorý sa venuje vzdelávaniu v priemysle s použitím virtuálnej reality.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Rýchloučenie (2 roky)

e-learnmedia / 09 November 2022 / 36:45

Dá sa učiť rýchlejšie? Prekvapivo dá. A to najmä vďaka nedávnej technológii, ktorá nám umožňuje zrýchliť audio bez veveričkového efektu. V tejto epizóde sme sa pozreli na nedávne výskumy, ktoré sa touto tematikou zaoberajú a skúsili sme vydestilovať zopár tipov na takéto rýchlejšie učenie. No a nakoniec, keďže približne v čase publikovania tejto epizódy bude mať podcast e-learning žije! 2 roky, tak sme si pripravili zopár zaujímavostí z ostatného roku podcastovania.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

e-learnmedia CAFÉ 2022

e-learnmedia / 26 Október 2022 / 23:57

Symbióza ľudí a technológií. Toto bola téma našej konferencie o digitálnom vzdelávaní e-learnmedia CAFÉ 2022. Vypočuli sme si zaujímavých spíkrov, stretli sme sa s príjemnými účastníkmi, načerpali inšpiráciu a strávili deň v pohodovej atmosfére. V tejto epizóde sa s vami podelíme o zopár našich dojmov, ale aj dojmov niektorých účastníkov, ktorých sme vyspovedali priamo na mieste.    Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Spite a učte sa!

e-learnmedia / 12 Október 2022 / 37:29

Aké by to bolo super, keby sme sa vedeli učiť počas spánku... Čudovali by ste sa, ale nie je to až tak ďaleko od reality. V dnešnej epizóde sa pozrieme na to prečo spať, ako spať a že bez poriadneho spánku, akoby sme sa nič nenaučili. Epizóda je inšpirovaná prácou Matthewa Walkera, odborníka na spánok a autora knihy Prečo spíme.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Komix a e-learning

e-learnmedia / 28 September 2022 / 46:20

POW! BANG! BOOM! V dnešnej epizóde sme sa s grafikom a naším kolegom Lacom Novotným rozprávali o komixe. Trocha sme si zaspomínali na detské a mládežnícke časy, ale zároveň sme sa pozreli na to, ako toto špecifické médium vieme zakomponovať do vzdelávania. A dokonca sme sa dozvedeli, že netreba byť grafikom, aby ste si mohli vyrobiť vlastný komix ;)   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Mýty vo vzdelávaní 4

e-learnmedia / 14 September 2022 / 30:07

V prvej epizóde nového školského roka si posvietime na ďalšie vzdelávacie mýty. Také, ktoré súvisia aj so školou a spôsobom, akým sa vieme efektívne učiť. A koľko by sme sa mali učiť, aby sme niečo v živote dosiahli.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Transformácia vzdelávania v IT sektore

e-learnmedia / 31 August 2022 / 41:18

Ako k transformácii vzdelávania na online pristúpili ľudia, ktorých náplňou práce sú informačné technológie? Vrátia sa ešte do učební? Dajú sa jazyky efektívne vyučovať aj online? Aj o tomto sme sa rozprávali s naším hosťom Lukášom Vallom, zakladateľom a konateľom spoločnosti EDU Trainings.    Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Vesmírne vzdelávanie

e-learnmedia / 17 August 2022 / 30:44

„Pravda je vo hviezdach,“ ako by povedali Mulder so Scullyovou. A okrem pravdy je vo vesmíre veľa vecí, ktoré sa môžeme v L&D naučiť – špecificky od vesmírneho výskumu. Zopár tipov spomíname práve v tejto epizóde podcastu.    Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Samovzdelávanie po česko-slovensky

e-learnmedia / 03 August 2022 / 53:34

Jedným zo spôsobov, ako sa vedia ľudia (aj tí vo firmách) vzdelávať, sú hotové kurzy. Donedávna bolo náročné nájsť databázu online kurzov v slovenčine alebo v češtine. Ale tieto časy sú už za nami ;) Dnes sme sa rozprávali so Zorkou Vajsochrovou-Trnkovou - Key account manažérkou Seduo.sk – platformy, ktorá sa zameriava na tvorbu najmä soft-skillových kurzov v našich lokálnych jazykoch. Rozprávali sme sa o tom, prečo je schopnosť vzdelávať sa dnes dôležitá, kam firemnné vzdelávanie smeruje, ako Seduo funguje, aj o mnohých iných veciach.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Letné inšpirácie 2

e-learnmedia / 20 Júl 2022 / 28:35

Znova tu máme leto, kedy okrem oddychu často vznikne priestor na veci, ktoré sme celý zvyšný rok odkladali. A medzi ne (žiaľ) obyčajne patrí aj vzdelávanie sa. Preto sme po roku zasa zozbierali nové zaujímavé zdroje v rôznych podobách. Možno vás niektoré z nich zaujmú a možno aj budete mať čas ich preskúmať ;)   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Onboarding a vzdelávanie v luxusnom hoteli

e-learnmedia / 06 Júl 2022 / 46:50

Spočíva tajomstvo úspechu luxusných hotelov v množstve peňazí? Alebo úspech závisí od ľudí, ktorí v hoteli pracujú, a od toho, akým spôsobom sa vyberajú a rozvíjajú? Podľa dnešného rozhovoru s našou hosťkou Simonetou Vargovou, ktorá dlhé roky pôsobila ako tréningová manažérka v hotelových spoločnostiach ako Inter-Continental či Four Seasons, to vyzerá, že tieto veci sú prepojené. A čo z toho prišlo skôr, je otázka podobná tej o vajci a sliepke. Každopádne vzdelávanie v takýchto hoteloch je špecifické hneď v niekoľkých aspektoch a potvrdzuje naše teórie ;) Aké? Viac v dnešnej epizóde...   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Kamera vs. nekamera

e-learnmedia / 22 Jún 2022 / 42:36

Jednou z hlavných dilem dnešného sveta je, či si pri online meetingoch máme, alebo nemáme zapnúť kameru. A v druhom kroku, či máme ľuďom v tejto veci niečo prikazovať. Tak sme si povedali, že sa pozrieme na výhody aj nevýhody zapnutej kamery a skúsime odpovedať na vyššie uvedené otázky. A ako to dopadlo? To si musíte vypočuť sami...   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Vzdelávacie videá a xLearningy

e-learnmedia / 08 Jún 2022 / 58:21

V tejto epizóde sme sa rozprávali s naším kolegom vzdelávačom – Honzom Složilom, tvorcom obrovsky interaktivních e-learningů zo SantiaX. Reč bola primárne o videách, kde sa Honza s nami podelil o tipy zo svojej režisérskej stoličky. Okrem toho sme nazreli do dielne xLearningov a nakoniec sme uviedli novú rubriku, kde nám náš hosť povedal, čo ho štve na svete firemného vzdelávania.   Zdroj: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Learning Technologies 2022

e-learnmedia / 25 Máj 2022 / 46:14

Tento rok sme sa vybrali na výstavu Learning Technologies do Londýna osobne. Ak chcete vedieť, čo nás zaujalo, alebo sklamalo, čoho tam bolo veľa a naopak, čo sme tam nenašli, tak si vypočujte túto epizódu podcastu. K diskusii sme si pribrali na pomoc aj Juraja Gabrhela, nech máme viac názorov a uhlov pohľadu.     Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Dá sa inkluzívnosť naučiť?

e-learnmedia / 11 Máj 2022 / 56:35

Vedeli ste, že nediskriminácia a podpora diverzity sú dve rôzne veci? Tak ako ľudia, tak aj celá téma diverzity a inklúzie má svoje nuansy. V tejto epizóde sme sa s našou hosťkou Ivanou Vagaskou, výkonnou riaditeľkou združenia firiem Business Leaders Forum, rozprávali o tom, kde začať, ak chceme vytvoriť príjemné pracovné prostredie pre každého, či v tom vie vzdelávanie pomôcť a zároveň sme si niektoré spomínané nuansy bližšie rozobrali.   Zdroj: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Dlhé kurzy a zvodné detaily

e-learnmedia / 27 Apríl 2022 / 23:27

V tejto epizóde sme sa zamysleli nad tým, či aj v dnešnej uponáhľanej dobe majú vo vzdelávaní miesto kurzy dlhšieho formátu. Také, ktoré obsahujú veľa „vaty“, ktorá má v skutočnosti názov „zvodné detaily“. Platí v tomto prípade, že niekedy je viac skrátka viac?   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Problémy firemného vzdelávania

e-learnmedia / 13 Apríl 2022 / 54:32

Vzdelávanie vo firmách nie je dokonalé. O niekoľko hlavných problémov sa s nami podelil Tomáš Langer - človek, ktorý má teoretický základ (ako andragóg) aj praktické skúsenosti s firemným vzdelávaním (ako lektor a konzultant firemného vzdelávania). Zároveň je šéfredaktorom príhodne nazvaného časopisu Firemní vzdělávání :)A hoci sme sa rozprávali o problémoch, nenechali sme ich bez potenciálnych riešení...    Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

E-learning ako ho „máme radi“

e-learnmedia / 30 Marec 2022 / 21:03

Takto skraja jari sme si povedali, že zozbierame zopár tipov na univerzálne dobrý e-learning ;) Započúvajte sa a skúste si porovnať vaše obľúbené veci s tými našimi. Trafili sme sa? :-P   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Leadership a premena organizácií

e-learnmedia / 16 Marec 2022 / 59:36

Sem-tam zvykneme spomenúť, že tréning nie je vždy riešením. Niekedy to, čo chceme dosiahnuť, je záležitosťou prostredia, v ktorom sa nachádzame. Aj preto sme sa v tejto epizóde rozprávali s Marekom Marušincom, trénerom a koučom hlavne v oblasti rozvoja lídrov, práve o leadershipe a o fungovaní organizácií. Trocha sme sa dotkli aj tréningov leadershipu (lebo niekedy tréning riešením predsalen je ;)), vypýtali sme si od Mareka zopár praktických rád a dostali sme niekoľko tipov na zaujímavé čítanie :)   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Kritické myslenie

e-learnmedia / 02 Marec 2022 / 47:37

Okolo nás je kopa informácií. Je super, že sú všetky dostupné v podstate na dosah ruky, ale vedieť sa v nich zorientovať nie je ľahké. Pomôcť nám v tom vie kritické myslenie – soft skill, ktorý sa stále stáva vo firmách žiadanejším. A oveľa viac by sa nám hodil v bežnom živote... P.S. Aj v tejto epizóde odzneli domnienky, ktoré sa ukázali ako nie úplne pravdivé – oprava sa nachádza na stránke (viď odkaz nižšie).   Zdroj: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Adaptívny leadership na Marse

e-learnmedia / 16 Február 2022 / 59:09

Svet sa mení stále rýchlejšie, preto sa musí zmeniť aj rola dnešných lídrov. Na tréningovom programe Misia na Mars sa lídri učia adaptívnemu zmýšľaniu a novému spôsobu práce s tímom. A prečo Mars? Lebo sa tam čoskoro snáď dostaneme a je ešte viac nepredvídateľný, ako momentálna situácia na Zemi. Viac o tomto game-based tréningu nám porozprával Martin Kunc z DEVELOR.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Rozložené vs. kombinované učenie

e-learnmedia / 02 Február 2022 / 35:36

Spaced learning a interleaving sú dve techniky, ktoré vedia posilniť dlhodobé zapamätanie si učiva. Preto sme sa na ne v dnešnej epizóde pozreli bližšie. Na to ako fungujú, prečo fungujú a čo si z nich vieme zobrať do našej vzdelávačskej praxe.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Trendy 2022

e-learnmedia / 19 Január 2022 / 01:03:34

Naším prvým hosťom v roku 2022 sa stal Braňo Frk, Learning Desiger a CEO v spoločnosti Õppus, ktorý je známy aj tým, že sleduje trendy a inovácie v oblasti online vzdelávania. Bol preto ideálnym človekom, s ktorým sme rozobrali trendy všeobecne aj trendy na rok 2022. K tomu sme sa porozprávali o jeho skúsenostiach a pozorovaniach z praxe a zopár ďalších veciach :) P.S. Trocha nás prekvapili technické problémy, takže zvuk v tejto epizóde nie je ideálny. Ale veríme, že obsah túto nepríjemnosť bohate vynahradí.    Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Myslite ako filozofi

e-learnmedia / 05 Január 2022 / 31:03

Filozofia nám v dnešnej dobe možno pripadá ako zastaralý predmet vzdelávania. Ale nie je to tak ;) Preto sa v tejto epizóde pozrieme na to, ako nám (vzdelávačom, ale aj ľuďom všeobecne) môže filozofia pomôcť.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Silvester: vtip a vinše

e-learnmedia / 31 December 2021 / 09:15

V tejto krátkej bonusovej epizóde sa rozlúčime s rokom 2021 jedným vtipom, ktorý sme našli, a prianím všetkého dobrého do nového roka 2022.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Ako sme (ne)trafili trendy 2021

e-learnmedia / 29 December 2021 / 53:31

Koniec roka býva vyhradený reflexii a my sme neboli výnimkou. Posvietili sme si na trendy, ktoré sme predikovali na začiatku roka, a zhodnotili, ako veľmi sa priblížili realite. Na túto diskusiu sme si opätovne zavolali nášho spolutvorcu trendov 2021 a CEO e-learnmedia Juraja Gabrhela. V pravom silvestrovskom duchu je epizóda mierne chaotická... aj napriek nulovej hladine alkoholu – alebo práve preto ;)    Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Zmysluplné vzdelávanie v Martinuse

e-learnmedia / 22 December 2021 / 57:05

Ako to môže vyzerať, keď sa vo vzdelávaní nepozeráte na počet doručených školení a e-learningov, ale za cieľ si zvolíte zmysluplnosť? Najmä o tomto sme sa rozprávali s Vierkou Tatayovou z Martinusu. Ale okrem toho sme sa dotkli firemnej kultúry, podpory vzdelávania v podobe štipendií a projektu rozvoja mladých ľudí I AMbitious.    Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

A nie aby ste ten e-learning prezdobili!

e-learnmedia / 15 December 2021 / 27:25

V tejto epizóde o vianočných aj iných guliach sa opäť snažíme nájsť zmysel e-learningu a zbaviť sa zbytočných ozdôb aj tzv. zvodného augmentačného efektu. Tiež si povieme, čo sú najčastejší vinníci prezdobeného e-learningu a ako zistiť, čo je potrebné a čo je tam navyše.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Ako sa učia ľudia v Slido

e-learnmedia / 08 December 2021 / 01:00:38

S Dodom Dolinkom zo Slido sme sa rozprávali o firemnej kultúre, L&D, reflexii aj o spätnej väzbe. A o tom, ako to všetko vplýva na vzdelávanie a rozvoj ľudí vo firme.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Scenáre – vzdelávacie aj vetvené

e-learnmedia / 01 December 2021 / 26:01

Niekedy scenár píše sám život a niekedy ho píše vzdelávač :) Na rozdiel od života, ak použijeme v e-learningu vetvený scenár, môžeme preskúmať následky našich rozhodnutí a vrátiť sa, keď sa nám nepáčia. Prečo sú scenáre jednou z najúčinnejších metód vo vzdelávaní a prečo ich nepoužívame viac? Aj o tom je táto epizóda.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Poučte sa z chýb, ale bezpečne!

e-learnmedia / 24 November 2021 / 27:04

Mýliť sa je ľudské a vďaka chybám sa toho vieme veľa naučiť. Horšie je, že niekedy nás to môže stáť život, zdravie alebo peniaze. Preto je virtuálny svet ideálne testovacie prostredie, v ktorom môžeme robiť chyby a učiť sa bez nežiaducich následkov.    Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Podcast vo vzdelávaní (1 rok)

e-learnmedia / 17 November 2021 / 29:48

Má podcast vo vzdelávaní zmysel? Z úst ľudí, čo sa venujú digitálnemu vzdelávaniu, a v podcaste o e-learningu to znie ako básnická otázka. Ale ako je to naozaj? A čo sme sa naučili za rok podcastovania? K tomuto všetkému prihodíme ešte zopár zaujímavých faktov o našom podcaste e-learning žije!, lebo oslavuje prvý rok svojej existencie.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Píšeme texty pre e-learning

e-learnmedia / 10 November 2021 / 31:30

Keď niekto opisuje zaujímavý e-learning, málokedy sa dostanú do popredia texty. Pritom texty tvoria zásadnú väčšinu akéhokoľvek kurzu (či už sú písané alebo hovorené). Správne napísané texty sú tie, ktoré si nevšimneme a ktoré dovolia vyniknúť ostatným prvkom. Tak ako správne zvoliť slová pre náš e-learning?   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Sociálne vzdelávanie

e-learnmedia / 03 November 2021 / 22:47

Ako sme sa naučili chodiť alebo rozprávať alebo čokoľvek iné, čo sa učia malé deti? No predsa od iných ľudí. Preto je sociálne vzdelávanie pre nás prirodzené. A v súčasnej dobe ho vieme aj vďaka technológiám ešte lepšie zapojiť aj do firemného vzdelávania.    Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Kurátorstvo rozvoja zamestnancov

e-learnmedia / 27 Október 2021 / 57:53

Dnes existuje množstvo vzdelávacích zdrojov. Je ich toľko, že na mnohé témy skoro netreba tvoriť nové kurzy a výučbové programy. Ale kto sa má v tom vyznať? Mal by to byť kurátor vzdelávania. O tom, kto to je, ako pracuje a prečo jeho rola v budúcnosti bude stále väčšia sme sa rozprávali s Martinou Georgievovou z DEVELOR.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Copywriting v e-learningu

e-learnmedia / 20 Október 2021 / 26:51

Copywriteri píšu tak, aby dosiahli nejakú akciu od svojho cieľového publika. A keďže aj my chceme u ľudí vyvolať akciu (vzdelávaciu), tak si môžeme zopár techník od copywriterov požičať. A o tom je dnešná epizóda.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Konferencia e-learnmedia CAFÉ 2021

e-learnmedia / 13 Október 2021 / 32:46

7. októbra 2021 sa konala konferencia o digitálnom vzdelávaní e-learnmedia CAFÉ 2021. A keďže sme sa na nej aktívne podieľali a odznelo tam mnoho podnetných informácií a praktických skúseností z oblasti firemného vzdelávania, tak sme sa rozhodli toto podujatie zhrnúť v aj v podcaste.    Zdroj: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Kognitívne skreslenia – využime ich!

e-learnmedia / 06 Október 2021 / 30:20

Kognitívne skreslenia kazia našu objektivitu. Ale v niektorých situáciách vieme využiť to, že ich majú študenti e-learningových kurzov, v prospech efektívnejšieho vzdelávania. Pozrime sa teda na svetlú stranu niektorých kognitívnych skreslení...   Zdroj: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Kognitívne skreslenia – pozor na ne!

e-learnmedia / 29 September 2021 / 34:36

Náš mozog je super orgán, ale aj on si občas pomáha rôznymi skratkami a zjednodušeniami. Z toho potom vznikajú rôzne skreslenia v našom vnímaní okolitého sveta. V tejto epizóde sa pozrieme na tie kognitívne skreslenia, ktoré môžu pôsobiť problémy vo vzdelávaní.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Spokojný zamestnanec => spokojný klient

e-learnmedia / 22 September 2021 / 27:02

Firmy sa často snažia vylepšiť zákaznícku skúsenosť – aj keď ide o vzdelávanie. Ale pri zamestnancoch si povedia: „Nemáme čas venovať sa tomu, aby to bolo lepšie.“ alebo „Veď to nejako zvládnu, sú za to platení.“ Takto to však dlhodobo nefunguje. Preto sa trocha pozrieme na to, prečo sa oplatí robiť vzdelávanie lepšie, aj keď je to „len“ pre zamestnancov.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Video v e-learningu

e-learnmedia / 15 September 2021 / 34:57

Zastúpenie videa v našom bežnom živote a aj vo vzdelávaní rastie. Prečo je dobré použiť video práve v e-learningu? Je to len o zaujímavom formáte, alebo to má aj iné benefity? Okrem odpovedí na tieto otázky pridáme aj zopár tipov na efektívne zachytávanie pohyblivých obrázkov ;)   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Interakcie

e-learnmedia / 08 September 2021 / 29:38

Najčastejšia požiadavka pri e-learningu je, aby bol interaktívny. Tak sme sa pozreli na to, čo to znamená a kedy je vhodné interakcie použiť (spoiler: nie vždy ;) ale tak to býva, lebo život nie je čierno-biely...). Okrem toho sme sa zmienili o tom, z čoho sa interakcie skladajú, spomenuli sme pomôcku na ich tvorbu a niekoľko miest na inšpiráciu.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk LinkedIn: e-learning žije!

Mémy vo vzdelávaní

e-learnmedia / 01 September 2021 / 30:02

Môžu nám mémy vo vzdelávaní pomôcť aj inak, ako že sa budeme cítiť mlado a „cool“? Môžu. A čo sú to mémy? To, čo vídame na internete - vtipné obrázky, gify - ktoré občas voláme memes/meme/memečká. Započúvajte sa do tejto epizódy a možno čochvíľa aj vaše e-learningové kurzy obohatia mémy.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkeIn: e-learning žije!

Mýty vo vzdelávaní 3

e-learnmedia / 25 August 2021 / 40:10

Zdvihnite si náladu a sebavedomie s epizódou, kde sa pokúsime vyvrátiť 3 limitujúce mýty vo vzdelávaní. Konkrétne si vezmeme na mušku tieto veci: 1 - Starého psa novým kúskom nenaučíš. 2 - IQ je fixné počas celého nášho života. 3 - Bez talentu sme stratení.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Pocity vs. návody

e-learnmedia / 18 August 2021 / 19:41

Povedali by ste, že ste človek? A že entity, ktoré študujú vaše e-learningové kurzy, sú tiež ľudia? Tak potom sú vaše pocity zo vzdelávania a okolitého sveta rovnako relevantné, ako metódy, ktoré sú všeobecne uznávané. Lebo keď niečo zaujalo vás, môže to zaujať aj iného človeka. A tak okrem obvyklých návodov je dobré zapojiť do tvorby kurzu aj naše osobné „študentské“ skúsenosti.    Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Learning designer – moderný renesančný človek?

e-learnmedia / 11 August 2021 / 33:57

Čo potrebuje na svoju prácu ovládať taký Learning designer, Instructional designer, e-learningový špecialista, (online) vzdelávač, či človek, ktorý sa venuje tvorbe e-learningových kurzov? Zdá sa, že z každého rožka troška. Táto epizóda by mohla pomôcť ľuďom, ktorí by sa chceli v tejto profesii zorientovať. A pre tých, čo ste v tom s nami veríme, že si pospomínate na všetko, čo ste sa naučili a prípadne sa s nami podelíte o vaše zručnosti a skúsenosti :)   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Dizajnujte ako pre 6-ročných

e-learnmedia / 04 August 2021 / 34:09

Aké princípy vzdelávania detí sa dajú aplikovať na dizajn dospeláckych e-learningových kurzov? Veď aj dospelí by určite prijali tréningy, ktoré sú zaujímavé, zrozumiteľné a možno aj zábavné. Prečo je považované za štandard, že dospelí si odtrpia akýkoľvek dizajn? V tejto epizóde sa pozrieme na zopár vecí, ktoré sa dajú aplikovať na "veľký" svet, aby bolo učenie sa pohodlnejšie pre každého.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Odomknite vaše kurzy!

e-learnmedia / 28 Júl 2021 / 32:50

Takmer nikto nemá rád zamknutú navigáciu v kurzoch, a predsa ju stále vo veľkej miere vídame. V tejto epizóde sa pozrieme na niekoľko najčastejších argumentov v prospech zamykania a nakoniec nám z toho vyjde – tak ako napovedá názov - že odomknutá navigácia je väčšinou lepšia voľba ;)   Zdroj: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Ako sa chce mozog učiť?

e-learnmedia / 21 Júl 2021 / 29:37

To, čo sa naučíme, závisí aj od našej fyziológie – konkrétne od nášho mozgu. Sú spôsoby ukladania informácií, ktoré sú mu bližšie, a sú aj také, ktoré mu pôsobia zbytočné ťažkosti. Tak prečo ísť hlavou proti múru? Poučme sa trocha z neurovedy, vyjdime nášmu riadiacemu centru v ústrety a svet bude o niečo ľahší :)   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Zavádzanie e-learningu v stredne veľkej firme

e-learnmedia / 14 Júl 2021 / 50:28

O tom, prečo sa rozhodli zaviesť digitálne vzdelávanie v stredne veľkej firme, ako to prebiehalo a aký im to dáva zmysel dnes, nám porozprávala Kristína Okkelová - Learning a HR manager v Sanaclis. Kika stála pri tomto procese od samého začiatku a najskôr sa musela všetko naučiť sama a dnes už rozmýšľa, ako by celý e-learning vo firme posunula na vyšší level.    Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

PoGO - používateľmi generovaný obsah

e-learnmedia / 07 Júl 2021 / 28:18

Kam sa dostaneme, keď necháme zamestnancov, aby sami vytvárali vzdelávací obsah? Všetko nasvedčuje tomu, že ďaleko. Nástroje, ktoré máme teraz k dispozícii a aj spôsob, akým ľudia fungujú na internete a sociálnych sieťach, podporuje vzájomné zdieľanie know-how a učenie sa od druhých ľudí. Úloha vzdelávačov však nekončí. Len možno v budúcnosti bude vyzerať trocha inak.   Zdroj: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Inšpiratívne zdroje na leto

e-learnmedia / 30 Jún 2021 / 42:39

Pripravili sme si pre vás zopár zdrojov na letné štúdium v oblasti digitálneho vzdelávania. Blogy, podcasty, knihy, časopisy, komunity, konferencie a zopár ľudí, ktorých sa podľa nás oplatí sledovať. Budeme radi, keď sa s nami podelíte o vaše inšpirácie :)   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Ako vzniká e-learning?

e-learnmedia / 23 Jún 2021 / 32:35

V tejto epizóde sa s vami podelíme o to, ako vyzerá náš proces tvorby e-learningu od začiatku až po koniec. Hlavným aktérom a myšlienkou je príprava. Lebo šťastie praje pripraveným... Čo to znamená v kontexte digitálneho vzdelávania a prečo je to dôležité? Končí tvorba kurzu jeho odovzdaním a vypustením na zamestnancov?   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Microlearning

e-learnmedia / 16 Jún 2021 / 37:48

Chceli by ste, aby vaše vzdelávanie bolo krátke, k veci a bez zbytočných omáčok? Microlearning môže byť tou odpoveďou, ak k nemu pristúpime správne. Čo je potrebné pre funkčný microlearning? Kedy microlearning môže pomôcť a kedy nie? Odpovede na tieto otázky nájdete v dnešnej epizóde podcastu.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Lepšie vzdelávanie pre digitálnu generáciu

e-learnmedia / 09 Jún 2021 / 01:03:47

Ak ste si niekedy povzdychli nad vyučovaním informatiky a digitálnych zručností v našich školách, možno vás poteší dnešná epizóda. V nej nám Alena Kanabová, riaditeľka pre firemnú spoločenskú zodpovednosť v Accenture, priblížila program koordinátorov digitálnych kompetencií. V rámci neho poskytujú učiteľom vzdelávanie, ktoré pomôže napredovať im aj ich školám v oblasti digitálnych zručností. Viac o programe sa dozviete, samozrejme, priamo v podcaste alebo na ich stránke: https://www.digikoordinatori.jaslovensko.sk/. V čase odvysielania majú ešte voľné miesta.   Stránka a odkazy: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Kto vzdeláva vašich budúcich zamestnancov?

e-learnmedia / 02 Jún 2021 / 01:00:03

Rodičia študentov a budúci zamestnávatelia nasledujúcej generácie sa môžu tešiť, lebo na Slovensku vznikol projekt s názvom Zmudri :) Jeho spoluzakladateľ, Julián Gerhart, nám porozprával o tom, ako približujú občianske a spoločenské témy mladým ľuďom, aké sú ich ciele a ako sa im darí. A tiež sa s nami podelil o užitočné rady pre nahrávanie vzdelávacích videí.   Stránka: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Mobilné vzdelávanie

e-learnmedia / 26 Máj 2021 / 34:40

O tom, ako sa budeme učiť na mobiloch počúvame už roky. Ale stále sa akosi tento trend vo firmách neprejavil. Má ešte šancu? Kde môže mobilné vzdelávanie (alebo m-learning) pomôcť a kde sa naopak nehodí? A aké výzvy predstavuje zavedenie tohto typu vzdelávania pre organizácie? Viac v tejto epizóde podcastu... Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Vnútorná motivácia

e-learnmedia / 19 Máj 2021 / 01:12:36

Michal Bača, vedúci oddelenia vzdelávania vo VÚB banke, sa s nami rozprával o vnútornej motivácii. Bez nej totiž vzdelávanie nemá zmysel. Ale ako dosiahnuť, aby boli ľudia vnútorne motivovaní? A vieme s tým vôbec niečo spraviť? Michal sa s nami podelil o svoje skúsenosti z praxe a aj o pohľad do budúcnosti firemného vzdelávania.   Stránka: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Na čo sú nám dobré autorské nástroje?

e-learnmedia / 12 Máj 2021 / 28:44

Viete, čo by ste chceli ľudí naučiť a viete si predstaviť, ako by mal váš e-learning vyzerať. Preto už zostáva len vašu predstavu premeniť na realitu. Na to nám slúžia tzv. autorské nástroje na tvorbu e-learningu. Ich úlohou je pomôcť ľuďom vytvoriť taký vzdelávací obsah, ktorý spĺňa štandardy pre spustenie vo vzdelávacej platforme a zároveň ho dokážete vytvoriť bez programátorského zázemia.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Action mapping

e-learnmedia / 05 Máj 2021 / 43:25

Ako zbaviť svet nerelevantného e-learningu (alebo všeobecne tréningu)? Môžeme si pomôcť metódou Action mapping, ktorú vymyslela Cathy Moore. Jej základom je najskôr sa pozrieť na to, čo chceme dosiahnuť, a až potom na to, čo chceme ľudí naučiť. A je v tom rozdiel? Je. Nielen v prístupe, ale aj vo výsledku. Viac v tejto epizóde...   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

ADDIE vs. SAM

e-learnmedia / 28 Apríl 2021 / 30:33

Pod e-learningom si zvyčajne predstavíme len výsledok - teda kurz, video, hru, digitálnu pomôcku a pod. Ale cesta k tomuto výsledku často býva dlhá a kľukatá. Ako navigácia nám môže slúžiť jedna z metód používaných pri tvorbe e-learningu: ADDIE alebo SAM. Ktorá je lepšia? Dúfame, že vám táto epizóda pomôže vybrať si to, čo je správne pre vás.   Zdroj: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Gamifikácia

e-learnmedia / 21 Apríl 2021 / 01:03:30

Hry a vzdelávanie toho majú spoločného viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Spája ich gamifikácia, teda použitie herného dizajnu a herných prvkov v nehernom prostredí. Bližšie nám o gamifikácii a jej využití vo vzdelávaní (a inde) prišiel porozprávať Oliver Šimko, zakladateľ gamifikačného štúdia Luducrafts.   Zdroj: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Storytelling a e-learning

e-learnmedia / 14 Apríl 2021 / 56:06

Storytelling, teda rozprávanie príbehov, je jednou z momentálne najskloňovanejších metód v rôznych oblastiach – predaj, marketing, ale aj vzdelávanie. Čím to je, že na príbehy počúvame? A ako vieme využiť digitálne technológie na to, aby sme ich rozpovedali lepšie? Povieme si o využití príbehov v e-learningu a aj o tom, že aj vy môžete napísať svoj vlastný príbeh ;)   Zdroj: www.e-learnmedia.sk/podcast LinkedIn: e-learning žije!

Čo si môžeme ukradnúť od marketérov?

e-learnmedia / 07 Apríl 2021 / 48:45

Marketing aj e-learning majú často spoločné ciele, a preto si môžeme ukradnúť aj nejaké z jeho nástrojov ;) Veď predsa, kto lepšie zapôsobí na emócie ľudí a získa si ich pozornosť ako práve marketéri? A to je niečo, čo sa hodí aj vo vzdelávaní. A prečo by sme ako vzdelávači mali zápasiť o pozornosť zamestnancov? Lebo dnes je to nevyhnutnosť...   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

Grafika a e-learning

e-learnmedia / 31 Marec 2021 / 51:47

Aj vizuálna stránka e-learningu je dôležitá. Dobrý grafický dizajn pomôže pochopiť kurz lepšie a zlý pokazí celý zážitok. Náš kolega Laco Novotný sa s nami podelí o svoje skúsenosti s grafickým dizajnom v oblasti vzdelávania, poskytne zopár rád či trikov, no predovšetkým vás povzbudí, aby ste sa nebáli trocha s grafikou vo vašich kurzoch experimentovať. Lebo grafický dizajn je remeslo. Alebo žeby umenie? ;)   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

5 generácií = 5 prístupov?

e-learnmedia / 24 Marec 2021 / 46:46

Dnes sa na pracovisku stretáva 5 generácií. Kto je kto? A čo to pre nás znamená? Mali by sme inak vzdelávať baby boomerov a inak mileniálov? Budeme sa musieť prispôsobovať generácii Z, ktorá vyrastala v dobe digitálnych technológií a internetu? Ako to už býva, odpoveď na otázku nebýva čierno-biela. Preto sa porozprávame o tom, čo nás naozaj odlišuje, ale aj na to, čo nás spája :)   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

Neformálne vzdelávanie

e-learnmedia / 17 Marec 2021 / 01:00:00

Keby sme vedeli, koľko času strávime neformálnym vzdelávaním, boli by sme hrdí na to, ako na sebe pracujeme :) Čo je to neformálne vzdelávanie a prečo si ho neuvedomujeme? Ako môže firma podporiť neformálne vzdelávanie a aké to má výhody (a nevýhody)? Vypočujte si našu neformálnu debatu o neformálnom vzdelávaní...   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

LMS vs. LXP

e-learnmedia / 10 Marec 2021 / 48:46

Keď hľadáte platformu pre e-learning, vyskočí na vás veľa skratiek. V tejto časti podcastu si priblížime dve momentálne najskloňovanejšie: LMS (Learning Management System) a LXP (Learning Experience Platform). Čo vám vedia priniesť? Aký je medzi nimi rozdiel? Ktorú si vybrať? O tom nám viac povie náš kolega Ferko Stanček, ktorý sa platformám digitálneho vzdelávania venuje.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

Learning Technologies 2021

e-learnmedia / 03 Marec 2021 / 01:00:46

Dva týždne prednášok online konferencie Learning Technologies 2021 sme sa pokúsili skrátiť do cca hodiny. Môžete si vypočuť hlavné témy, ktoré sa niesli naprieč celým podujatím, myšlienky, ktoré nás zaujali, a mnoho nápadov na ďalšie epizódy podcastu ;) Svet digitálneho vzdelávania je skrátka rozmanitý a sme radi, že sme videli, čo a ako robia iní ľudia vo svete.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

O zvuku nielen vo vzdelávaní

e-learnmedia / 24 Február 2021 / 01:03:51

Podcasteri sú v tomto asi trocha zaujatí, ale to nič nemení na tom, že zvuk je vynikajúce médium na vzdelávanie :) V tejto časti využijeme čisto audio kanál na predstavenie zvuku ako takého, praktických tipov pri jeho nahrávaní a spracovaní. A takisto si vypočujeme, ako a prečo zvuk uplatniť vo vzdelávaní.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

Firemná sociálna sieť

e-learnmedia / 17 Február 2021 / 01:00:53

Sociálne siete aj vo firme? Ako môže tento všeobecne známy „žrút času“ priniesť niečo pozitívne do firmy? Náš hosť Sveťo Styk, ktorý bol pri zavádzaní sociálnej siete v Orange, nám porozprával o svojich dlhoročných skúsenostiach s firemnou sociálnou sieťou. Podelil sa s nami (a teda aj s vami) o praktické tipy, prvotné obavy, prekvapenia, úskalia a predovšetkým o pozitívne výsledky ;)   Stránka: www.e-learnmedia.sk/podcast

Čo to vlastne je ten e-learning?

e-learnmedia / 10 Február 2021 / 36:09

E-learning má často zlú reputáciu. Súvisí to s jeho začiatkami a s tým, že sa nesprávne používal. Aj dnes tomu tak často je. Poďme si teda trocha vyjasniť pojmy a pomenovať, čo e-learning je a čím by mal byť, aby priniesol želané výsledky. A ako bonus, zodpovieme na otázku: Prečo robíme tento podcast? :)   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

Mýty vo vzdelávaní 2

e-learnmedia / 03 Február 2021 / 41:06

Opäť si posvietime na tri mýty vo vzdelávaní. Tentoraz to budú mýty súvisiace s číslami: Učebná pyramída 70:20:10 Využívame len 10% mozgu   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

Trendy 2021

e-learnmedia / 27 Január 2021 / 01:03:55

Tiež vás zaujíma, čo nás čaká v L&D v roku 2021? Minulý rok nám trochu zamiešal kartami, a preto sme museli prehodnotiť naše výhľady do budúcnosti a zmeniť nastavenia našej krištáľovej gule. A aby sme z nej neveštili sami, pozvali sme si aj posilu – CEO firmy e-learnmedia, Juraja Gabrhela.   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast   P.S. Ešte sa len učíme, a tak je v epizóde trocha šumu. Dúfame, že obsah vám to vynahradí ;)

Ako interne propagovať e-learning?

e-learnmedia / 20 Január 2021 / 41:37

Je možné, že zamestnanci nevedia o e-learningu vo vašej firme? Je to nielen možné, ale aj pravdepodobné. Ak chceme, aby náš skvelý e-learning priniesol výsledky, musíme mu niekedy pomôcť a spraviť mu reklamu. Ako? Máme zopár tipov ;) Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

Čo nás naučil rok 2020?

e-learnmedia / 13 Január 2021 / 32:48

Rok 2020 priniesol mnoho ťažkostí a výziev. Zároveň však priniesol aj cenné lekcie, ktoré nám môžu pomôcť v rokoch nasledujúcich. Ako sa digitalizovala práca a vzdelávanie? Čo je v novom „normále“ dobré a čo naopak zlé? Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

Ach, ten compliance...

e-learnmedia / 06 Január 2021 / 41:01

Compliance tréningy alebo povinné kurzy sú strašiakom pre väčšinu zamestnancov a nepríjemnou povinnosťou pre tvorcov e-learningu. A pritom sú to potrebné a praktické témy. Stačí sa na ne len pozrieť z iného uhla ;)   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

Bull$*!t bingo!

e-learnmedia / 30 December 2020 / 29:23

Ak ste niekedy pracovali v korporáte, pravdepodobne ste sa stretli so vzletnými frázami a veľkými slovami, ktoré v skutočnosti nič neznamenali. Aj vzdelávanie sa občas snaží pôsobiť múdrejšie a výsledkom je, že nesplní svoj účel. O tom sa budeme rozprávať v tejto epizóde. Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

Humor vo vzdelávaní

e-learnmedia / 23 December 2020 / 44:40

Každý sa rád zasmeje :) No keď príde na firemné vzdelávanie, radšej sa od humoru držíme ďalej. Prichádzame tak o množstvo benefitov, vrátane lepšieho pamätania aj zážitku z učenia. Naozaj! Ako teda humor do e-learningu primiešať v tej správnej miere?   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

Testy a spätná väzba

e-learnmedia / 16 December 2020 / 40:36

Testy sú všeobecne neobľúbené. Ale ak sa použijú správne, dokážu výrazne podporiť vzdelávanie. Kde a kedy ich máme použiť? Ako môžeme spraviť štandardné typy otázok zaujímavejšími? A čo by mala spĺňať spätná väzba?   Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

Kultúra vzdelávania v úspešných firmách

e-learnmedia / 09 December 2020 / 53:52

V dnešnom svete je schopnosť prispôsobiť sa a naučiť sa nové veci konkurenčnou výhodou. Povieme si, čo znamená mať firemnú vzdelávaciu kultúru a skúsime sa inšpirovať niekoľkými firmami, ktoré k vzdelávaniu pristúpili po svojom, konkrétne: Adobe, Google WD-40 a SecureLink. Zdroje: www.e-learnmedia.sk/podcast

Ako minimalizovať kognitívnu záťaž

e-learnmedia / 02 December 2020 / 41:26

Kognitívna záťaž môže byť dobrá alebo zbytočná. Ak sa zbavíme tej zbytočnej, vzdelávanie bude efektívnejšie. A malo by byť aj príjemnejšie...

Zdravý rozum vo firemnom vzdelávaní

e-learnmedia / 25 November 2020 / 36:25

Ako môžeme vo firemnom vzdelávaní implementovať zdravý sedliacky rozum? Konkrétne postrehy a tipy pre vylepšenie učebného zážitku a nakoniec aj účinnosti vzdelávania.

Mýty vo vzdelávaní

e-learnmedia / 18 November 2020 / 38:09

Posvietime si na tri mýty vo vzdelávaní: Ľavý mozog, pravý mozog. Učebné štýly. Ľudia majú pozornosť kratšiu ako zlatá rybka.

Teaser: e-learning žije!

e-learnmedia / 11 November 2020 / 00:59

Na čo sa môžete tešiť v podcaste o digitálnom vzdelávaní? A žije ten e-learning vôbec?

Za mikrofónom

Image

Matúš Kothaj

Zjednodušujem si život a zjednoduším ho aj vám... pretože v jednoduchosti je krása. A to platí aj vo vzdelávaní dospelých.

Image

Elena Urbanová

Verím, že vzdelávanie a technológie sú správnym krokom do budúcnosti. Zvlášť spoločne.

O e-leraningu všeobecne, o jeho záludnostiach konkrétne a o všetkom ostatnom tak nejak ľudsky, normálne, nad kávičkou.

Copyright © 2024 All rights reserved | This template is made with by Colorlib